Juho_123 - 01.12.2006
Olisiko tällainen punaista haettaessa edes varteen otettava vaihtoehto? Joulu kun pukkaa päälle, niin noihin perhoihinkin tulee joulun värejä.. :) Meinasin nimetä perhon "joulukuun ensimmäiseksi". Punatar kuitenkin korvasi tuon nimen..
Pää jäi millin kaks liian taakse, mutta haittaako se kaloja?
Pyytelen vielä anteeksi tuota pyrstön juuressa tapahtunutta erhettä..
Antakaahan muhkeasti kommentteja kiitos! :)
BTW: Vielä unohtui se, että runkoon voi pyöräyttää joko vihreän tai punaisen runkohäkilän.. ;)
player - 05.12.2006
Pää on ihan hyvässä kohdassa, jää varaa erilaisille solmuvaihtoehdoille. Perho on tyylikkään näköinen.
Villaa ei kai juuri siivessä käytetä, mutta kokeilemalla selviää toimiiko se. Voi olla että joudut laittamaan lisää crest:in sikasia siipeen.
Pyrstö kannattaa sitoa lyhemmäksi, vaikka se tuntuu jäykältä, niin vedessä se pehmenee. Tuo helan ja rungon aloituskohta on vaikea saada siistiksi. Laita hela kartioitumaan sidontalangalla, eli vahvenemaan kohti rungon aloituskohtaa, sen jälkeen vasta hela paikoilleen.
(sidoin itsekin punarukoisen taimenperhon, levysiipisenä, mutten ole saanut vielä sitä kuviksi asti)
Päde-Veikko - 05.12.2006
Perhon hahmo eli mittasuhteiden käyttösi sidoksessa on kohtalaisen hyvä. Punainen on erinomainen väri perhoissa vaikka onkin jouluväri ![]()
Pari seikkaa:
- crest on kultafasaanin päästä saatava höyhen, luonnonvärinä keltainen, nyt olet käyttänyt esim. pyrstössä kultafasaanin punaista vartalohöyhentä, eikö vain ?
- siipi voisi päältä ulottua hieman pidemmälle
Juho_123 - 05.12.2006
En ole.. Vähän meni pieleen. Sepäs siinä onkin kun minun kultafasaani on punainen.
Tai en tiedä onko se nyt sitten punainenkaan, mutta olen ottanut crestini kaulasta, joka on punainen, kuten pääkin. Selkä tällä on keltainen. Noh, kuva kertoo enempi kuin tuhat sanaa.
BTW: Kuva mistpoolista.
Tällainen amatööri aloittelia kun olen, niin otan kaikki niksit, konstit ja ohjeet mielelläni vastaan.
Päde-Veikko - 05.12.2006
Juho_123 - 05.12.2006
Selvä. Pitänee sitten vissiin ostaa erikseen KFn pää? Ei näytä tuolla mistpoolissa olevan keltaista..
borsse - 05.12.2006
On siellä Mistpoolissa keltaista, siinä tulee tippetit matkassa. Minua mietityttää tuo marabou häkilänä, joka tunnetaan hidasvirtaisten suvantojen materiaalina ja siihen kun sidotaan solakka runko, joka taas on kovempiin ja matalan veden virtoihin tarkoitettu, miten on näiden yhteensopivuus? Ehkäpä hyväkin? Itse sitoisin tällaiseen punaista kukkoa, tai punaista kultafasaanin rintahöyhentä, jota sinulla näyttää olevan nahallinen. Pää on hyvässä paikassa, parempi hiukan takana kun liian edessä, solmun saa konnolla sidottua ja ohjaavan solmun, jota tällaisessa yleensä käytetään.
Juho_123 - 05.12.2006
*Häpeää tiedottomuuttaan*.. Nyt jälleen viisaampi.. Kiitos!
Koko perhon sidoin lähinnä testi mielessä.. Kuten kurkusta ja villaisesta siivestä voi hyvin päätellä. Eli tällainen kokeilu perho, mutta tässäkin opin silti tärkeitä asioita..
borsse - 05.12.2006
Ei täällä kannata häpeillä ja anteeksi pyydellä, ei ole kukaan seppä syntyessään. Rohkeasti esille vaan, niin asiat selkiytyy. Ei ole itselläkään kaikki kikat vielä kotona. Tällaiset kokeilut on hyväksi ja aina oppii jotakin uutta.
player - 05.12.2006
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?