jmpalola - 13.01.2007
Kyseisellä Acroydia mukailevalla perholla sain kesällä 2006 tapahtumia Tenolta ja karkasipa siitä myös eräs jalkaluokan lohikin.
player - 16.01.2007
Tässähän olisi Juholle malli Dee-siivestä. Syötävän näköinen muunnos, olisit sen Ackroyd:n nimeksi voinut laittaakin. Sidonta hyvän tasoa.
Ainoa mikä taidottomaan (osin tiedottomaankin) silmääni pisti oli, hela. Se tasaisemmaksi ja lievä kartiointi pyrstöntyveä kohti... Mutta silti..hieno.
siian kalastaja - 16.01.2007
Turha noita kalastusperhojen heloja on kartioida, ei mitään väliä.
Perhon on kyllä vimosen päälle nätti.
Päde-Veikko - 16.01.2007
Soman värinen tuo siipi. Oikein mainio muunnos Akroydista, kun kerran tapahtumiakin ollut !
Oranssi-vihreä on harvinaisempi yhdistelmä reseptiperhoissa ?
borsse - 16.01.2007
Oranssi vihreä on harvinainen resepteissä, mutta eipä ole harvinainen väriyhdistelmä runko/siipivärinä tenon soutajien perhoissa. Vihreä ja juuri oliivivihreä ja jotain oranssia siipeen heinäkuussa ns. vihrän aikana, niin jopa toimii. Luulen että tässäkin perhossa juuri kalaa miellyttänyt väri oli rungon vihreä ja oranssi tippet pyrstössä ja alussiivessä. Olisiko käynyt niin että huono joustava koukku aiheutti karkuutukset? Siististi sidottu kalastusperho.
M.Remell - 16.01.2007
Vai tuohonko se jalka tämmäs? Silloin tuntui isommat perhot isompia kaloja miellyttäneen, 1/0 Jocksukin sai kyytiä... palataan joskus niihin tunnelmiin!
Hienoa jälkeä, kuten yleensä.
jmpalola - 17.01.2007
Värisävy itseäkin miellyttää, yhdessä niukan materiaali määrän kanssa. Ko. perho tuntui toimivan niin alkuillasta kuin aamustakin. En usko, että koukku aiheutti karkuutusta, taisi ilta-auringon kimallus vedessä hukuttaa kalan haavimiehen näkösältä juuri pahoimmoilleen. Toisaalta kova virta ja jalan voimat tiedetään erääksi mielenkiintoisimmista ja haastavimmista yhdistelmistä lohenkalastuksessa, joten kaikki kunnia kalalle tässä tapauksessa..
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?