samooja - 25.11.2009
Tuikkija98 - 27.11.2009
luonto-eno - 27.11.2009
Mahottoman nätti!Tuo pakotettu hela on oudompi minulle ja toivottavasti lohikin sitä pällistelee tutkiakseen oikein kunnolla.Kummelilla ennen soudeltiin esim.Petterin väylästä(Junttikari)Kortsamiin iltasella.Eikä ollut noin kaunis peli ja kelpasi silti joskus mukavasti eväkkäille.Kaunis kaikessa yksinkertaisuudessaan.No saattaahan siitä kierteestä joku sanoa,että se tulee vain keskipalkille,mutta määppätiijäppä,monenlaisilla Kummeleilla on lohta saatu.Minäpä tykkeen ihhailla näitä kursailemattomia hyvin sidottuja perhoja
!Turha se on lähteä uutta sävellystä tekemään todistetusti hyvästä perhosta,riittää kun pyrkii pitämään tason sellaisena,että perinne säilyy ja siinäpä olet onnistunut erittäin hyvin.
superharri - 27.11.2009
jpk - 27.11.2009
samooja - 27.11.2009
En oikein jaksa uskoa että helalla/perällä on niin suurta vaikutusta lohelle, onko pakotettua, vireä vai ohutta soikeaa, mutta kuten Eno hyvin ilmaisi "määppätiijäppä". Mietin tuota kierre hommaa sitoessa ja totesin että tulee harvana koko rungolle.
Tykkään pyöritellä näitä yksinkertaisia perhomalleja ja monesti on käynyt monimuotoisempienkin (sanahirviö) perhoreseptien kanssa että tahtoo karsiutua yksinkertaisia niistäkin.
Olisi varmaan kokemus päästä Tenolle suotamaan, mutta kyllä saa näillä näkymin Tornionjoen pyörteet toistaiseksi kelvata. Vahva tunne on Kummelin värityksestä, että kelpaa varmaan Tornionjoen lohille ja toivottavasti niille +140cm mainoskaloille
.
Huvila - 27.11.2009
Wau! Tämän nimimerkin takaa löytyy kaks sitojaa ja molempien kommentti on että on todella kaunis. Silkit, kierteet ja kaikki muu todella yksinkertaisen kaunista ja erikoiskommentin saa todella kauniisti laskeutuva crest. Hyvää jälkeä, lisää vaan tällaisia vanhoja klassikoita.
Minna ja Juha
-jyke- - 28.11.2009
(Muokattu 28.11, 14:17)
Siivessä lienee muutakin kuin kultafasaanin pyrstöä? Näyttää niin punaiselle, varsinkin tuossa alemmassa kuvassa.
Todella siistiä sidontaa, ja tyyli on juuri semmoinen mihin itsekkin pyrin. Vielä kunnon harjaus tuohon siipeen ennen uittamista. hyvä,hyvä...
samooja - 28.11.2009
Jyke. Hyvä huomio, mutta ei siinä muuta ole kuin on repsassa mainittu. Omassa KF pyrstönipun juuressa on sulkia jossa on juuri noita punaisia siikasia. Sopii mielestäni hyvin siiven alle antamaan tukea muulle siivelle, pituuskin riittää mainiosti.
Mesikämmen - 29.11.2009
Perinteinen, perinteisistä materiaaleista, perinteitä kunnioittaen sidottu, varsinainen käsityön taidonnäyte. Tykkään kovasti.
jäpä k - 30.11.2009
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?