Erityisesti keväällä toiminut tulva-aikaan. Kehittelin perhon kevät kalastukseen taimenille ja kirjolohille jokunen vuosi sitten. Sidoksia kannattaa koittaa erikokoisina ja siiven värejäkin voi muunnella. Sain perholla viime vuoden ensimmäisellä reissulla 3 kirjolohta joista suurin oli lähes 2,5 kg.
Tuo voisi toimia myös hauelle sopivilla kuturannoilla. Jonkin sortin peruke, ettei pure siimaa poikki. Nätti on!
Minkä kokoseen koukkuun toi on sidottu? Viittiskö joku valasta mulle miten tolla puppeli tyylillä tarkalleen sidotaan? Siisti perho.
Kalastusta lähinnä on kertynyt Kotalankoskilla, Tammerkoskella ja Haihunkoskella. Myös muilla Pirkanmaan koskilla on tullut sillois tllöin kyty.
Perho on sidottu 8 Streamer koukkuun.
Karhu: Itse sidon puppelit hieman samalla tyylillä kuin muddlerit. Eli ota villaa, levitä se ohueksi "levyksi", sido keskeltä kiinni, käännä etummainen osa taakse. Toista tätä ympäri koukkua ja niin kauan, että saavutat silmukan. Itse olen vähän huono selittämään, mutta tuossa nyt aivan lyhykisyydessään
Katsokaa puppelipään teko-ohjeet täältä: http://www.perhokalastajat.net/?action=artikkelit&id=259
@Flasha boy
No mikä ettei. Itse olen vain tottunut tinselirunkoihin, mutta toki sen voi tehdä muustakin. Kalastavuus tuskin siitä kärsii, kannattaa kokeilla.
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?