juuso_h - 05.07.2004
Tämmösen tein, pistäkääs rakentavaa palautetta.
perho90 - 06.07.2004
Ottavan näköinen! Olis kans voinu jättää tost muddlerpääst vähä karvoi siipeenki... Oon just lähös karkkilaan kalastelee ehtis viel sitoo tollasen ![]()
Niin ja laitanki tän heti muddler kategoriaan!
Marabou - 06.07.2004
Miksi minun kommentti poistettiin? No kuitenkin perho on todella hienosti sidottu. Ilman tuota en Taimenjoelle lähde.. varmasti saat kalaa.
Ja niinkuin perho90 jo sanoikin olisit voinut jättää perhoon kaluksen.
juuso_h - 06.07.2004
Totta ja kierteenkin olisi voinut lisätä. Täytyy vielä harjoitella tuota mudlerpäätä niin eiköhän tuosta hyvä tule...
larssi - 07.07.2004
Jouni - 07.07.2004
Ihan yleisesti tunnettu perhohan toi on. Erilaisia muunnoksia on varmasti satoja ja niitä on ollut esillä erilaisissa lehdissä ja kaikki toimivat enemmän tai vähemmän hyvin. Mutta hyvin sidottu ja varmastikin kalastava perho joskin päätä voisi vielä parannella.
juuso_h - 07.07.2004
Joo no päästä sen verran että tuo on varmaankin kymmenes sitomani muddler pää joten parannettavaa varmasti löytyy.
Kyllä tällänen varmaan jossain lehdessäkin on ollu mutta ihan yleinen perus perhohan toi on. Kannattaa sitoo tota myös eri väreihin kuten mustaksi, joka on todella tehokas
matiaz - 07.07.2004
Kyllähän tuommoinen WMM:ki toimii varmasti! Itse sidon kyllä rungon litteästä hopeatinselistä ja siihen hopea kierre. Ja alussiiveksi sidon vähän hopeista Flashabouta...Sitä voisi vähän tuohonkin laittaa...?
Niin ja pyrstöä en perhoon yleensä sido... Se kun ei ole tuntunut ottavuuteen vaikuttavan!
Mutta joka tapauksessa hieno PERHO
!!!
juuso_h - 07.07.2004
Päde-Veikko - 04.08.2004
Kokeilepas vielä sellainen sidos, että laitat pyrstöksi valkokärkistä bucktailia (kannattelee perhon uintia vakaana) ja rakennat siiven kolmesta eri marabou-kimpusta niin, et alimman pituus loppuu pyrstön puoliväliin, keskimmäinen vähän pitemmälle kuin pyrstö ja päällimmäinen loppuu koukun väkäsen kohdalle. Näin siivestä tulee suipponeva ja ehkä enemmän kalamainen. Pyrstön pituus voi olla tuollaisessa puolet rungon mitasta. Siipikimppujen väliin voi laittaa pari kimalletta flashabouta.
Ihan siis vain kokeilumielessä..
juuso_h - 05.08.2004
Päde-Veikko - 06.08.2004
Juu, tulee tehtyä tuolla periaatteella mudlerpäiset maraboustiimerit, jotka toimivat hyvin.
Pyrstöön siis esim. valkokärkistä oravaa tuuhea kimppu tai valkoista bucktailia.
Flamemaster1 - 08.10.2004
juuso_h - 08.10.2004
http://www.perhokalastajat.net/?action=artikkelit&id=390 Tos opetetaan muddlerin teko...
Flamemaster1 - 09.10.2004
suklaamehu - 28.11.2004
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?