Sami89 - 23.01.2005
Innostuin itsekkin tekemään tämmöisen vaihe vaiheelta reseptin. Erään tuttuni mielestä yksi parhaista taimenperhoista, itsellä ei ole vielä kokemuksia. Ps. päässä on jokin roska.
turakainen - 26.01.2005
(Muokattu 26.1, 14:25)
No sen voi sanoa että viidentoista vuoden kokemuksella kyseisellä perholla on keskimääräistä paremmat mahdollisuudet saada kalaa Ruunaalta. Tosin olemme sitoneet vastaavia ilman painotusta ja niitä on uitettu aivan kalvossa. Niin ja silkin voi sitoa pelkästään koukun varrelle.
Häiskä - 26.01.2005
No en nyt kyllä kirjottaisi perhon nimen perään mitään vaihe vaiheelta, vai mainaatko että perhossa on vain kolme eri sidontavaihetta...? ![]()
On varmaan silti kalastava perho, toisaalta ehkä itse sitoisin takaruumiin aavistuksen paksummaksi.
Harri_83 - 26.01.2005
Siis tässä "oikeassa" Lauri Syrjäsen kaks häkiläisessähän toi vihreä osa on perä, eli paljon lyhyempi mitä tossa ja riikinkukko on se varsinainen runko! Eli se vihreä osa sais loppua jo tohon koukun väkäseen ja takahäkilä tulla siihen!
Häiskä - 26.01.2005
Sami89 - 26.01.2005
Tota noin, mitähän sitä nyt sanoisi. Aloitetaan Häiskän kommentista; En itse kirjoittanut tekstiä: "vaihe vaiheelta". Ylläpitäjät ovat lisäneet sen. En itse nostaisi tuosta asiasta mitään suurta huomautettavaa. En oikeen hirveesti jaksanu kuvia räpsiä, kun joka vaiheesta pitää VÄHINTÄÄN ottaa 10 kuvaa että saa jonkinlaisen kuvan. (kamera ei ole oiken parasta laatua)
Harri_83, tämähän on muunnos, olen varma että huomasit sen tuosta perhon nimestä.
Ei tämän ole tarkoituskaan olla perinteinen kaks häkiläinen, muutenkaan en itse ole kehitellyt tätä. Kyllä tällaisellakin on kuulemma kalojakin tullut.(Tiedä häntä ovatko kalavaleita
)
On muuten totta että kala voi luulla tätä myös pupaksi, kun vertaa tätä johonkin muihin pupiin.
jonleo123 - 28.02.2009
Olethan tutustunut Perhorasian sääntöihin?