Crest

Keskustelut » Perhonsidonta

Viimeisin viesti: klauri 19.2. 2007, 21:44

Uusi aihe Vastaa ketjuun
7 vastausta,   1 sivu   Aseta vahti Lisää vahti
klauri Crest 10.2. 2007, 12:11 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Eli mistä ostatte crestinne? Olen onnistunut pari erittäin huonolaatuista (ei pysy muodossa ym..) pussia hankkimaan, joten kiinnostaisi tietää onko noissa oikeasti jotain laatueroja? Ainakin omaan silmään esim. VilleK:n käyttämä cresti näyttää paljon paremmalta kuin tuo oma p****. En sitten tiedä johtuuko vaan sidontatekniikasta tms., vai onko tuossa mun kamassa oikeesti jotain vikaa. -_-

player Re: Crest 10.2. 2007, 18:26 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Jaaha.. viimesin crest tuli mukaan Tampereen SporttiPekasta mutta se ei kait harrasta postimyyntiä. SpeyClave Helsingissä on kanssa ollut hankinta paikkana, niiltä voi tilata netissäki. Ville_K on kait tilannut omansa Mistpool:sta, lisäksi Ville osti sidontatarpeita jostain bussista mikä kierteli siellä missä Ville asui (Suomussalmella).

Mesikämmen Re: Crest 11.2. 2007, 15:12 Vastaa tähän viestiin Vastaa
player kirjoitti:
> Jaaha.. viimesin crest tuli mukaan Tampereen SporttiPekasta mutta se
> ei kait harrasta postimyyntiä. SpeyClave Helsingissä on kanssa ollut
> hankinta paikkana, niiltä voi tilata netissäki. Ville_K on kait
> tilannut omansa Mistpool:sta, lisäksi Ville osti sidontatarpeita
> jostain bussista mikä kierteli siellä missä Ville asui
> (Suomussalmella).

Itse olen hankkinut Mistpoolista koko kultafasaanin pään joka on ollut Harelinen pakkaama. On ollut huomattavati parempi kuin tuo Veniardin crest pää josta ei ilman kovaa höryttämistä ja muokkaamista saa mitään järkevää. Eroja on kyllä paljon, paras olisi jos itse pääsisi pusseja tutkimaan. Tuo Hareline ei ole vielä ainakaan pettymystä tuottanut.

player Re: Crest 12.2. 2007, 09:49 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Sama juttu, kaksi viimesintä on ollut kokonaisia missä on tippet osat mukana. Toinen oli todella hyvä, pidin sävystäkin. Mutta jos liikkeestä ostaa, yleensä niitä on naulassa roikkumassa max. 4 pussukkaa, on ihan varmaa ettei siinä enään ole niitä parhaita jäljellä saati esillä. Tiedän kyllä miksi ei ole, joten ei siitä enempää. Kun sitoo kalastukseen perhoja ei siitä ole suurta haittaa, mutta saahan niistä täällä perhorasiassa aina keskustelua aikaiseksi.

No, itsellä mikäli tämä harrastus nyt saa tosikkomaisia tavoitteita, sekä alan vaatimaan materiaaleista enemmän, tilaukset siirtyy ulkomaisiin palveluihin. Mutta toistaiseksi kun tavoite on kehitellä omia malleja sekä muunnoksia, riittää yleensä mahdollisimman orginaali sekä muokkaamaton crest. Itse asiassa epäilen onko esim. noissa 1800-1900 luvulla tehdyissä perhoissa niitä muokattu millään tapaa. Kyllä ne siihen aikaan, kaivoi materiaaleista kuhunkin perhoon sopivan osan valitsemalla esim. useammasta kultafasaanin päästä.

klauri Re: Crest 12.2. 2007, 14:59 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Jees.. En kyllä aikasempien kokemuksien valossa enää tee sitä virhettä että tilaamaan lähden. Pitää ilmeisesti astua junaan ja kävästä vaikkapa SpeyClave:ssä tonkimassa. Juu eipähän noissa kalastusperhoissa tuolla noin väliä ole, mutta sattuu silmään jos tuo cresti ei ota paikkaansa. :P Kiitosta vastauksista.

Veljmies Re: Crest 13.2. 2007, 12:38 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Muistaakseni jo Aunesluoma 35-vuotta sitten julkaistussa kirjassaan kehotti kastelemaan crestin ja tartuttamaan sen sitten juomalasin ulkopinnalle. Siinä kuivuttuaan on höyhen oikeassa muodossaan. Tuolloin tuon luettuani olen aina tehnyt niin enkä ole edes haaveillut, että niskasta löytyisi muokkaamatta perhoon sopivia höyheniä. Aina sitä oppii uutta.

Säilyttävätkö luonnostaan oikean muotoiset höyhenet muotonsa myös kalastuksessa kastuttuaan ja taas kuivuttuaan?

player Re: Crest 14.2. 2007, 14:36 Vastaa tähän viestiin Vastaa

> Säilyttävätkö luonnostaan oikean muotoiset höyhenet muotonsa myös
> kalastuksessa kastuttuaan ja taas kuivuttuaan?

Eilen jäi penkiin siipeä odottamaan perho jonka pyrstö crest on suoraan napattu päästä. Se on oikean muotoinen sivuprofiilistaan mutta päältä katsoen latva taittuu oikealle. Crest on runkolangan kanssa tyvestään suorassa linjassa. Kalastuksen aikana latva oikenee, jälkeen crest tulee olemaan yhä suorassa linjassa tyvestään. Varmasti käsitelty crest muuttuu kastuttuaan.

Samaa juomalasia tai muuta sopivan muotoista lasiesinettä käytän minäkin, jos perhon profiili sitä crestiltä vaatii. Mutta vähemmän tulee tehtyä "kisaperhoja".

klauri Re: Crest 19.2. 2007, 21:44 Vastaa tähän viestiin Vastaa
Jees. Joskus sitä vaan tekee mieli takertua tällaisiin pikkuasioihin :) Ja tuo juomalasi muuten pelittää mainiosti. Kiitoskia!

7 vastausta,   1 sivu   Aseta vahti Lisää vahti
Edellinen aihe Takaisin aiheisiin Seuraava aihe